מדיטציה טרסדנטלית

    כותרת

הכנסה פאסיבית

מדיטציה טרנסדנטלית

 

המילה מדיטציה מעלה אסוציאציות של נזירים, יוגים, או סתם תמהונים היושבים ברגלים שלובות בעינים עצומות וחושבים על מהות החיים.

 

אנשי המדיטציה הטרנסנדנטלית, חושבים אחרת. בעיניהם, המדיטציה הטרסדנטלית הינה טכניקת תירגול מוחית-נפשית אשר מטרתה היא שיפור איכות החיים ומתאימה במיוחד לאנשי העולם המודרני.

 

את המ"ט )מדיטציה טרנסדטנלית( פירסם בעולם המארישי מאהש יוגי אשר למד אותה ממורו סוואמי בראהמאנאנדה סאראסוואטי

 

האגדה מספרת שכאשר ניפטר מורו לא ידע המארישי מה לעשות בחייו. לאחר לבטים רבים החליט להתבודד מן העולם ולשבת באחת המערות בהרי ההמליה. יום אחד במהלך מדיטציה; עלתה בליבו מחשבה שעליו ללכת לאחד הכפרים. המארישי ניסה להיתעלם ממחשבה זאת אך ללא הצלחה, בלית-ברירה יצא המארישי לדרכו. בהגיעו לכפר לא ידע מה עליו לעשות. הוא חיפש מקום לינה והחליט להמתין למטרתו עד שתיתברר. לאחר מיספר ימים,החליט לעזוב, לפתע  באופן בלתי צפוי, פנה אליו איש ברחוב ושאלו האם יאות להשמיע הרצאה במקום. המארישי חשב שהרעיון בכלל לא רע והסכים להשאר יום נוסף. במהלך ההרצאה החליט באופן מפתיע שעליו לחדש את העולם מבחינה רוחנית וללמד את המדיטציה הטרסדנטלית ברחבי העולם

 

ואכן הוא עשה את זה ובגדול. הוא הקים מרכזים ברחבי העולם הכשיר מורים והתפרסם ביותר בשנות ה- .60בין תלמידיו הבולטים היו חברת להקת החיפושיות.

המארישי יסד תורה אשר כינה אותה: "מדע המישכל היצירתי" אשר מהווה את התשתית המדעית עליו מבוססת המ"ט. הוא פיתח תוכנית כלל עולמית אשר כוללת פיתוח ומימוש הפוטנציאל של הפרט והחברה, פתירת הבעיות של החברה והתפתחות רוחנית. תאוריה מענינת של "מדע המישכל היצירתי" טוענת שאם אחוז אחד מתוך קהילה מסוימת תתרגל את המ"ט תיהיה לכך השפעה על העלאת איכות חיי כל הקהילה, להורדת שיעור הפשיעה ואף הבאת שלום על האזור.

תנועת המ"ט טוענת שהטכניקה קלה ללמידה ומיועדת לכל אדם ללא כל קשר לדתו יכולתו הריגשית, האינטלקטואלית או מעמדו החברתי. כן טוענת התנועה כי אין בתרגול עצמו דת, פילוסופית חיים ולא הצטרפות לתנועת המ"ט הכלל עולמית, אלא מכשיר בלבד המביא לשיפור איכות החיים.

 

ואכן, כאשר מפזרים את הענן המיסטי מעל המילה מדיטציה, מסתבר כי תירגול המ"ט קל ופשוט: אין צורך לשבת על הר גבוה להיתנתק מהעולם ובהחלט איו צורך לשבת בישיבת לוטוס או בכל ישיבה בלתי אפשרית אחרת. המתרגל מונחה למצוא לעצמו 20 דקות לערך פעמים ביום במקום ישיבה שקט ונוח ולחזור על המנטרה שלו. לא תמיד החזרה פשוטה, לעתים עולות מחשבות והירהורים, אך לטענת המארישי, זהו חלק מהעניין.

 

כאן אולי המקום להסביר מה פרוש המילה בעלת הניחוח המיסטי, מנטרה. המנטרה היא מילה או  צירוף הברות  בעלות צליל מיוחד אשר המתרגלים חוזרים אליה פעמים רבות. מקובל לחשוב כי מילים אילו, שליכאורה חסרות פשר, הינן בעלות כוח מאגי. מקורן של המנטרות בכיתבי קודש הינדים עתיקים, ופעמים רבות פרושן הוא אחד מכינוייו הרבים של האלוהים.

 

כאשר מודט מקבל את המנטרה, אין לכך משמעות באם הוא מבין את פרושה או מאמין בה. עליו רק ליצור אותה בתוכו. בטכניקת המ"ט משתמשים במספר קבוע של מנטרות ) .(9את סוג המנטרה המתאימה יתאים המורה. הלימוד מתנהל במשך מספר פגישות קבוצתיות ואישיות בהן נילמדים עקרונות הטכניקה.

מורי המ"ט טוענים כי המתרגלים זוכים לאיכות חיים גבוהה לעומת איכות חייהם הקודמת. הם טוענים כי התירגול מביא למנוחה עמוקה של הגוף, המוח, מערכת העצבים הפגת מתחים, תיפקוד רגוע ויצירתיות. התירגול מתיימר לעזור בטיפול בלחץ דם גבוה, הקלה בבעיות שינה, העלאת הסיפוק בעבודה, הפחתה בשימוש באלכוהול, סיגריות ועוד.

 

להוכחת טענתם הם מצביעים על מחקרים שנעשו בנושא המצביעים על כך שאנשים מודטים ניזקקו ל % 50פחות טיפול רפואי מהממוצע. ומספר ימי האישפוז שלהם קטן בעשרות אחוזים משאר האוכלוסיה. הם מצינים בגאווה את העובדה כי מחקרים אלו השפיעו על חברת הביטוח ההולנדית אשר החליטה לתת הנחה של % 30למתרגלי המ"ט.


 

למ"ט מדרגה נוספת המכונה סידיס.בטכניקה זאת אכן יושבים בישיבת לוטוס במשך כשעה פעמים ביום, קופצים לגובה ויש הטוענים כי אפשר אף לרחף.

בארץ למדו למעלה מעשרת אלפים איש את טכניקת המ"ט ואף ישנו יישוב )הררית( בו רוב תושביו מודטים וסידאים